ÖĞRENCİYİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEKTEN KAÇINMANIN 12 YOLU

ÖĞRENCİYİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEKTEN KAÇINMANIN 12 YOLU

Öğrencilerin denetimini ele geçirme ihtiyacı çaresizliğin yeni seviyelerine ulaşıyor.

Washington Post bir makalede şu şekilde bahsetmiştir:

Haftada üç gün,  veliler  yaramazlık yapan çocuklarını Snellville’de A-1 Kutz’a  alıp Russell Fredrick ve onun berberler ekibi tarafından  ücretsiz olarak velilere önerilen disiplinin değişik formu olan Benjamin Button’ın Spesiyalini sorabilirler. Kesim, ergenin küçük düşürülmesinin özel bir şekli olan ve çocuğun sınıf arkadaşları tarafından alay edilmesine ve istenmeyen bir şekilde dikkat çekmesine neden olan çocuğun hükümdarlığının saçlarını saçsız yaşlı bir kişiye benzeyene kadar traş etmeyi içerir.

Aşağılama Asla Doğru Değildir

Öğrencilerin aşağılanmasının herhangi bir şekli konusunda benim fikrim 2008 yılında yazarlarından biri olduğum İtibar ile Disiplin adlı kitapta açıkça görülmektedir.

Geçen ay, bana okul hayatının en kötü anı olduğunu söyledikten sonra ciddi bir öğrenci aşağılama suçlusuydum. Onun hikâyesini dinlemenin şokundan sonra, ona iyilik yapmaya çalışmama rağmen yolumun kesinlikle yaralayıcı olduğunu fark ettim.  Neredeyse Pete Carroll’ın Süper Bowl başarısızlığını gözden geçirmesi gibi o anı yeniden yaşadım.  Öğrencime mecazi saç kesimi mi yaşattım? Şimdi olumlu sonuçlanan bu olay, tüm sınıflarıma ‘ Bu benim sınıfım değil, sizin,’ ve ‘ Öğretmen olduğunuzda size rol model olmayı umuyorum’ demeye başladığım için benim için acı vericiydi.  Aşağılayıcı saç kesimi ve benim kişisel olayım gibi iki hikaye uyarılarla doluydu. Öğrencileri aşağılamak ne zaman doğru? Asla.

Birçoğumuz, öğretmenimiz tarafından aşağılandığımız bir durumu hatırlayabilir. Gözlerini kapadığında ve onu hatırladığında, o hala senin sinmene neden olacak kadar güçlüdür. Ve birçoğumuz için, eğer bu öğretmenlere karşı olan duygularımızı çözmezsek, onlardan vazgeçemeyiz.

Öğretmenler birçok nedenle öğrencileri aşağılamayı seçerler: çaresiz oldukları için onların üzerinde kontrol kazanmak,  diğer öğrencileri korkutmak için; ya da kendilerine güven eksikliğini telafi etmek için. Bazı öğretmenler aslında onlar öğrenci bunu hak ediyor çünkü bir öğrenci aşağılamaya hakkı var. Diğer öğretmenler, öğrenciler bunu hak ettiği için öğrencileri aşağılama hakkına sahip olduklarını düşünürler.  Diğer öğretmenler, öğrencilerin özellikle online olarak sık sık kendilerini aşağıladığını, aşağılanmayı önemsemediğini, hatta bundan zevk aldığını düşünürler.

 

  Önleme ve Onarım

Bu yazının birçok okuyucusu  hem resmi hem de gayri resmi olarak diğer öğretmenleri etkileyici pozisyonlarda bulunmaktadır. Hepimiz onların davranışlarına bakmaksızın tüm öğrenciler için güvenli bir sığınak sağlamak için etkimizi kullanmalıyız. İşte öğrencilerin aşağılanmasını önlemek için  ya da kazara bir öğrencinin  mahcup edildiği bir durumu düzeltmek için bir düzine yol vardır.

 

 1. Bir öğrenciye utanç verici bir saç kesimini vermeyin.
 2. Davranış ya da akademik ilerleme hakkında konuşurken sizinle öğrencileriniz arasındaki iletişimi özel tutun.
 3. Sıkça öğrencilerinizin sizden aldığı mesaj ile sizin verdiğiniz mesajın aynı olup olmadığını kontrol edin.
 4. Öğrencileriniz ona gülse bile iğnelemekten kaçının. Öğrenciler genellikle aşağılandıklarında gerçekten ne hissettiklerini saklarlar.
 5. Vücut diline çok dikkat edin. Bazen ne bir öğrencinin söylediği onun ne hissettiği değildir. Bir öğrenci rahatsızlık, savunma veya çekilme gösteriyorsa, aranızdaki her şeyin yolunda olduğundan emin olun.
 6. Bir öğrencinin davranışlarında özellikle çekilme endikasyonları gibi ani bir değişim fark ederseniz,  öğrenciye karşı  istem dışı olsa bile  yaralayıcı olup olmadığınızı kontrol edin.
 7. Halka açık bir yerde bir öğrencinin adını yazmayın.
 8. Basit bir görev yapmak için bir öğrenciyi övmeyin. Bu sadece ona ondan düşük beklentileriniz olduğu hissini verir.
 9. Tüm öğrencilere eşit davranın. Bir öğrenci yanlış cevap verirse, “Biri ona yardım edebilir mi?” demek yerine öğrenciye onun danışmanı olmak için başka bir öğrenciyi seçmek isteyip istemediğini sorun. Onun kendi danışmanını seçmesine izin verin.
 10. Öğrencilere size sınıfta aşağılayıcı ya da utanç verici herhangi bir şeyi söylemelerini (size bir not yazmaları tercih edilir) söyleyin ve bu durumu herhangi bir öğrencinin özellikle sizi bilgilendirmesi için yapmadığından emin olun.
 11. Her zaman öğrencilere onları çağırdığınızda bir geçiş hakkı verin.
 12. Öğrencilerinize öğretmeniniz tarafından utandırıldığınız bir hikaye anlatın, bunu onlarla tartışın ve onların bu olayı çözmek için size verdikleri tavsiyeleri dinleyin. Sınıfa ‘Utandığın zaman,……yapabilirsin.’ Yazan bir poster getirin ve en iyi önerileri listeleyin.

Okuldaki her öğrenci öğretmenlerinin, diğer öğrencilerin ve yerel berberlerin  aşağılamasına ve utandırmasına karşı duygusal olarak güvende olduğunu hissetmeyi arzular. Bu güvenlik ihlal edildiğinde, akademik başarının zarar görmesiyle birlikte öğrenciler hayatlarının geri kalanında acı çekme konusunda özgür olamazlar.

Yazının Orjinali için: http://goo.gl/C4LZAY

Çeviri : Gizem Akcan

Yazar

Yenilikçi Öğrenme Merkezi Kurucusu & Eğitimci

Bir yanıt yazın