Kayhan Karlı kimdir?

kkKayhan Karlı,  yirmi yılı aşkın süredir  eğitimci ve eğitim yöneticisi olarak görev almış olup liderlik ve liderlerin geliştirilmesi konusunda Türkiye’nin bir çok ilinde konuşmalar yapmış ve eğitimler düzenlemiştir.Harvard Üniversitesi, Kennedy School Executive Education ” Art and Practice of Leadership Development”  programını bitirmiş bir liderlik eğitimcisidir.

“Öğrenme Yoldaşlığı”nı kavramsallaştırmış ve kişisel ve mesleki gelişim alanında kullanılmaya başlanmasını sağlamıştır. Öğrenme Yoldaşı kavramı bugün pek çok eğitimci tarafından kullanılmakta ve 21. yüzyılın birlikte öğrenme ve gelişme felsefesini yansıtan en önemli kavramsal yaklaşımlardan biri haline gelmiştir. 2011 yılı sonunda ögrenmeyoldasi.com blog sitesini kurmuştur. Bu kavramsallaştırma çerçevesinde önce kendi yazılarını paylaşmaya başlamış, sonra diğer öğrenme yoldaşlarıyla zenginleşmiş olan sitede şuan da özgün yazıların yanında çeviri makaleler, video bloglar (vlog), eğitim haberleri gibi zengin bir eğitim portalına dönüşmüştür.

2011 yılı Mart ayından bu yana ülke genelinde yapmaya başladığı “21. Yüzyılın Okulu ve Öğrenme” başlıklı konferanslar serisiyle otuz binden fazla eğitimciye Dijital teknolojler, Küreselleşme ve Beyin araştırmalarının eğitimi ve okulu nasıl değiştirdiğini anlattı ve sürdürmekte.

Garanti Bankası’nın desteğiyle kurulmuş, eğitimciler için kişisel ve mesleki gelişimi odağına alan ve hizmet içi eğitim programları sunan Öğretmen Akademisi Vakfı’nda yaklaşık altı yıl süresince Kurucu Genel Müdür olarak görev yapmıştır.

Lisans eğitimini Matematik öğretmenliği, yüksek lisansını eğitim yönetimi alanında tamamlamış olan Karlı, Türkiye’de özel okullarda ve yurtdışında öğretmenlikle başlayan kariyerine eğitim yönetciliğiyle devam etmiştir. İngiltere Bognor Regis Community College,AKA Koleji ve TED Bursa Koleji’nde Genel Müdür olarak hizmet vermiştir.

Eylül 2013`den itibaren Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders vermektedir. Aynı dönemde Yenilikçi Öğrenme Merkezi‘ni kurarak, eğitim kurumları ve eğitimcilerle her alanda gelişim projeleri yapmaya devam etmektedir.

Uluslararası eğitim kuruluşlarında öğretmen eğitimi ve okul gelişimi konusunda eğitimci olarak yer almış ve Harvard -USA, University of Sussex -UK üniversitelerinde öğretmen gelişimi alanında eğitimler almıştır. Aynı zamanda uzun yıllardır sürdürdüğü öğretimsel koçluk çalışmaları ile birlikte ICF üyesi profesyonel bir Koçtur. Yayınlanmış çok sayıda makalesinin yanında HürriyetEğitim, ArtıEğitim gibi çeşitli dergilerde aylık ve haftalık yazıları yayınlanmaktadır. Yazılarını ve mesleki paylaşımlarını kendisine ait olan www.ogrenmeyoldasi.com web adresinde ve merkezimiz blog sayfalarında paylaşmaya devam eden Karlı`nın editörlüğünü yaptığı kitapların yanında Şubat 2013`te Dijit@l Bilgelik Yolculuğu için Öğrenme Yoldaşlığı kitabı yayınlanmıştır.

Karlı, mesleki gelişim programlarının tasarlanması ve sunumu konusunda ulusal ve uluslar arası düzeyde önemli bir deneyime sahiptir. Binlerce öğretmenle tasarladığı ve uyguladığı atölyelerde ve öğrenme yoldaşlığı oturumlarında çalışmış olmanın yanında çok sayıda kurumun da danışmanlığını yapmaktadır. Ayrıca 2014 yılından bu yana özel ilgi alanı konferans küratörlüğü yapmaktır. Bu alanda son dönemde 10’dan fazla farklı konferans tasarlayarak küratörlüğünü yapmıştır.

LinkedIn Profili