Coding Apps for Kids – Çocuklar için Kodlama Uygulamaları

Coding Apps for Kids – Çocuklar için Kodlama Uygulamaları

Bugünlerde hemen hemen herkes çocukların dijital dünya ile ilişkileri hakkında yorumlar yapıyor. Hızla değişen ve gelişen dijital teknolojiler konusunda dijital göçmenler olarak bizim temel sorumluluğumuzun ise dijital vatandaşlık için model olmak gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle de çocuklarımızı özellikle akıllı cihazlarla oyun oynama zamanlarının içinde öğrenme yüzdesini artıracak uygulamalar ile üretici olmaya teşvik etmek gerektiğine inanıyorum. Kodlama yapmanın çocuklarımızda 21. yüzyıl becerileri olarak tanımladığımız pek çok becerinin gelişmesine hizmet ettiğini farklı araştırmalarda görebiliyoruz. Bu amaçla bir süre önce takip ettiğim ve çok şey öğrendiğim dijital mecralardan birisi olan Edutopia bloglarında yayınlanmış olan benimde uyguladığım araçların bulunduğu yazının derlemesini yazma ihtiyacı hissettim. Umarım çocuklarınıla ve öğrencilerinizle işinize yarar. İşte size harika kodlama araçları listesi…


Sevgili Bager Akbay´ın katkısı ve önerisi ile farkettiğim harika bir araç graphite.org Bu portalı kullanarak istediğiniz filtreleri uygulayarak binlerce uygulamaya erişebilirsiniz. Örneğin yaş, konu, beceriler, ders türü vb. pek çok filtre kullanabilirsiniz.

GameStar Mechanic
Platform: WebÜcret: $2

GameStar Mechanic teaches kids, ages 7-14, to design their own video games. Your students will love completing different self-paced quests while learning to build game levels. The site integrates critical thinking and problem-solving tasks. An app embedded within Edmodo makes logins easy for students.

GameStar Mechanic  7-14 yaşlarındaki çocuklara kenid video oyunlarını tasarlamayı öğretir. Öğrencileriniz/çocuklarınız kendi adımlarıyla farklı oyun seviyelerini tamamlamayı sevecek. Bu uygulama eleştirel düşünmeyi ve problem çözme becerilerini geliştirir. Edmodo içine gömülü bir uygulama sayesinde öğrenciler oturumlarını kolaylıkla açabilirler.

 
Scratch

Platform: Web

Ücret: Ücretsiz.

Designed by MIT students and staff in 2003, Scratch is one of the first programming languages we’ve seen that is created specifically for 8-to-16-year-olds. Originally a multi-platform download, Scratch is now web-based and more accessible. Students use a visual programming language made up of bricks that they drag to the workspace to animate sprites. Various types of bricks trigger loops, create variables, initiate interactivity, play sounds, and more. Teaching guides, communities and other resources available on the website will help instructors get started. You don’t have to be a programming expert to introduce Scratch — we learned right along with the students!

2003 yılında MIT öğrenci ve personelleri tarafından tasarlanan Scratch programı bugüne kadar özellikle 8-16 yaş aralığındaki çocuklar için yaratılmış ilk yazılım uygulamalarındandır.  İlk versiyonu çoklu platform indirme şeklinde olan Scratch şu an web tabanlı ve daha erişilebilir. Öğrenciler hayaletleri canlanlandırmak için ttuğlaları boş alanlara sürükleyen bir görsel programlama dilini kullanır. Farklı tipteki tuğla düğümleri değişkenleri yaratır, etkileşimi başlatır, sesleri oynatır ve daha fazlasını yapar. Başlarken eğitimcilere yardım edecek öğretme kılavuzu, topluluk ve diğer kaynaklar sitede mevcuttur.  Scratch’e başlamak için Yazılım uzmanı olmanıza gerek yok. Biz öğrencilerle birlikte öğreniyoruz. 
Türkçe daha fazla kaynak için tıklayınız…
Tynker

Platform: Web

Cost: Free! (with Premium upgrade option)

Although Tynker is relatively new, we definitely count it as one of our favorite coding apps. The interface looks similar to Scratch. But while Scratch was designed to program, Tynker was built to teach programming. The app features starter lesson plans, classroom management tools, and an online showcase of student-created programs. Lessons are self-paced and simple for students to follow without assistance.

Tynker aslında yeni bir uygulama olmasına rağmen en favori kodlama uygulamamız olduğunu söyleyebiliriz. Arayüz Scratch benzeri fakat Scratch kodlama için tasarlanmışken Tynker kodlama öğretmek için tasarlanmıştır. Uygulamada başlangıç düzeyi ders planları, sınıf yönetimi araçları ve çevrimiçi öğrenciler tarafından üretilmiş ürünler sergisi vardır. Dersler öğrenciler için kendi kendine öğrenmeleri düşünülerek hazırlanmış ve kullanımı oldukça kolaydır.
Move the TurtlePlatform: iOS (iPad and iPod)

Cost: $2.99

We love Move the Turtle, a gamified way to learn programming procedures. The main character reminds us of the old Logo turtle used to teach kids computer programming during the reign of the Apple IIe. Each new level of achievement increases in difficulty and teaches a new command that directs the turtle to reach a star, make a sound, draw a line, etc. A free play “compose” mode lets students move the turtle however they want.

Move the Turtle kodlama öğrenmek için oyunlaştırma kullanılmış keyifli bir uygulamadır. Kaplumbağa görselini kullanarak kodlama temel ilkelerini öğretiyor. Her düzeyde zorluk derecesi değişiyor ve çocuklar kaplumbağaya her türlü hareketi yaptırabiliyorlar.
Hopscotch

Platform: iPad

Cost: Free! Ücretsiz

Hopscotch looks a lot like Scratch and Tynker and uses similar controls to drag blocks into a workspace, but it only runs on the iPad. The controls and characters are not as extensive as Scratch and Tynker, but Hopscotch is a great tool to begin helping students without coding experience learn the basics of programming, logical thinking and problem solving.

Bu uygulama Scratch ve Tynker ile benzer şekilde sürükle bırak mantığı ile sadece iPad´de çalışır. Scratch ve Tynker kadar geniş özellikli olmasada başlangıç için bir çocuğun kodlama deneyimi yaşaması ve kodlama ile ilgili temel yaklaşımları öğrenmesi ve mantıksal düşünme, problem çözme becerilerini geliştirmesi için yararlıdır.

 
Daisy the Dinosaur

Platform: iPad

Cost: Free! Ücretsiz

From the makers of Hopscotch, Daisy targets the youngest coders. The interface is similar to Hopscotch but much simpler. There is only a dinosaur to move and only basic functions to use, but for your younger students, this is an excellent introduction to programming.

Hopscotch uygulamasının tasarımcılarından başka bir uygulama, çocuklar için günlük kodlama uygulamaları içindir. Arayüz Hopscotch benzeridir fakat daha basittir. Sadece bir Dinazorun hareketlerini ve temel işlevlerini yapmak için tasarlanmıştır ama bu sırada kodlamanın temellerini öğretir.
Cargo-Bot

Platform: iPad

Cost: Free! Ücretsiz

Cargo-Bot is another game that teaches coding skills. On each level, the objective is to move colored crates from one place to another by programming a claw crane to move left or right, and drop or pick up. The game was actually programmed on an iPad, using a touch-based coding app called Codea, which is based on the programming language Lua. Elementary students will learn the logical thinking required to eventually do “real” text-based programming using Lua — but Lua is not for young learners. For elementary students, stick with Cargo-Bot.

Cargo-Bot kodlama becerileri öğreten diğer bir oyundur.  Her düzeyde renkli bir sandığın yerini değiştirmek üzere kurgulanmış bir oyundur. Oyun aslında iPad üzerinde Lua kodlama dilinde hazırlanmış olan Codea uygulaması ile tasarlanmıştır. Küçük çocuklar için Lua kodlama dili zor olacağı için bu oyun onların temel kodlama becerileri ve mantıksal düşünme becerilerini geliştirmek için idealdir.
Reference / Kaynak : http://www.edutopia.org/blog/7-apps-teaching-children-coding-anna-adam

Yazar

Yenilikçi Öğrenme Merkezi Kurucusu & Eğitimci

1 comments

Bir yanıt yazın