Belirsizlikte Liderlik

Belirsizlikte Liderlik

Belirsizlik, Karmaşa ve Değişimle Karşı Karşıya Olan Bir Lider Olarak Gelişmek

Bugün birçok lider, belirsizlikten nasıl kurtulacağı konusunda şaşkına dönüyor. Liderlerin bu zorlukla günlük olarak güreştiklerini görüyorum. Israrla süren belirsizliğe rağmen, bu liderlerin takip edenlerine karşı güven ve itimat duygusunu uyandırırken hızla değişen iş dünyasında nasıl gezinecekleri konusunda onlara koçluk yapıyorum.

Belirsizlik bizi derinden rahatsız eder. Belirsizlik stres yaratmada önemli bir rol oynar ve belirsizliği bu stresin olumsuz yansımaları izler. Progress in Neurobiology (Nörobiyolojide İlerleme dergisinde) yer alan 2017 tarihli bir makaleye göre, karar veremeyen beyin vücuttan daha fazla enerji talep eder, ayrıca zihinsel ve fiziksel sonuçlara varan aşırı yüklemelere yol açar. Belirsizliğin içinde netliği yakalayabilmek için bir girişimlerde bulunurken vücuttaki enerjiyi tükettiği için, araştırmacılar bu olguyu “bencil beyin” olarak adlandırıyorlar. Beyin, böyle anlarda ekstra beyin enerjisi gerektiren teyakkuz halinde bir duruma girer.

Belirsizliğin bize olan etkilerini değiştirmek için, müşterilerime de söylediğim gibi ona nasıl tepki verdiğimizi değiştirmemiz gerekiyor. Onların, sadece belirsizlik içerisinde azimle devam ediyor olmakla kalmayıp, aynı zamanda başarıyı sağlamak için gerekli şeylere de sahip oldukları konusunda onlara güven veriyorum. Stres ve belirsizlik içinde gelişmek için güven, yetenek ve risk alma istekliliğini ortaya çıkaran günü yakala* anlayışına ihtiyacınız vardır. Şimdi bu beş anahtar yolla lider olarak yönetici varlığını yaymanın zamanı geldi.

1. Aksaklıkları Kucaklayın
Belirsizlik yaratan aksaklıklar aynı zamanda fırsatlar da sağlar. Bizi mevcut süreçlere ve alışkanlıklara olan bağlılığımızdan kurtarır ve neyin daha iyi çalışabileceğini sorgulamamıza neden olur. Yeni çözümler genellikle büyük dönüşüm zamanlarından ortaya çıkar. Güçsüz hissetmek yerine değişim fikrini kucaklayın ve onunla çalışın. Ekibinize, aksaklıkların size heyecan verici bir fırsat verdiğini vurgulayın. Örneğin, şirketiniz değişiklikleri diğerlerinden daha iyi yapabilir, örneğin daha güçlü bir konumda olabilir.

Statükoyu korumak her zaman en akıllıca eylem şekli değildir. Birçok insan kendilerini rahat hissetmedikleri için onlara meydan okumayan işlerde kalır. Birçok çalışan risk almaz çünkü sonuçlarından korkarlar.
Önemli ölçüde farklı fikirleri denemenin çalışanlarınızı daha yüksek başarı seviyelerine taşıyabileceğinden emin olun. Bazen bunu bize hatırlatmak bizim kontrolümüz dışında önemli bir olay olabilir.

2. Cesur ve Kararlı Adımlar Atın
Bir lider olarak, kararlı eylemlerde bulunarak takip edenlerinize kesin bir ölçü verebilirsiniz. Karar vermeden önce tüm bilgileri beklemek makul bir düzeyde mantıklı görünse de belli bir noktada, beklemenin olumsuz sonuçları yararlarından daha ağır basmaktadır. İnsanlar yapacağınız eylemleri bilmediklerinde daha endişeli hissedip daha fazla korkmaya başlarlar. Belirsizlik ile ilgili korkuyu bastıracak olan kararlarınızı güvenle sunun ve uygulayın.

3. Beceriyi İleriye Taşıyın
İnsanlar olayların gidişatını doğrudan etkileyebileceklerini düşündüklerinde, streslerini düşürerek daha az çaresiz hissedeceklerdir. Herkesin, deneyimlediğiniz değişiklikleri yürütürken önemli bir iş yaptıklarını bildiklerinden emin olun. Bir durumda eyleme sahip olan kişiler, daha önceki başarıların de üstüne çıkabilecek yaratıcı çözümler üretirken, olumlu durumlara daha fazla odaklanacaklardır. Her insanı masaya yeni fikirler getirerek kutunun dışında düşünmeye teşvik edin. Yeni çözümlere davet ederek değişime nasıl cevap verileceği konusunda sağlıklı bir merakın altını çizin.

4. Çevik Kal
Değişim sürekli olacaktır; belirsizlik atmosferi yakında sona ermeyecek bir şeydir. Çevikliği vurgulamak, ekibinizi değişime etkili bir şekilde yanıt vermeye devam etmeye hazırlar. Güvenlerini inşa etmek için, insanlara çevik kaldığınız için ortaya çıkan geçmiş başarılarınızı hatırlatın. Belirsizlikle başa çıkma yeteneği kolektif kimliğinizin bir parçası haline geldiğinden, belirsizliğin ekibiniz üzerinde daha az olumsuz bir etkisi olacaktır.

5. Bir Danışman Ekibi Kurun
Çeşitli bakış açılarına sahip güvenilir danışmanlardan oluşan bir ekip kurarak kolektif bilgeliğinizden yararlanın. Durumu her açıdan mümkün olduğunca iyi anlayabilmeniz için birlikte analiz edin. Birlikte en iyi hareket tarzını ortaya koyun. Tüm bu parlak zihinlerin sorun üzerinde çalıştığından memnun olduğunuzu onaylayarak olumlu bir ton koruyun. Aynı zamanda herkesi bir araya getirerek, ilgili tüm bilgileri edinebilmek için sıkı çalıştığınızı göstererek kendi güvenilirliğinizi de arttıracaksınız.

Bu beş şeyi yapın, ekibiniz değişimi yönetme becerisini hissederek etrafınızda toplanacaktır. Değişikliği birlikte yönetmeye çalıştığınız için beceri ile ilgili herhangi bir aksamada manevra yapmanıza yardımcı olacak yetenekler geliştireceksiniz. Yolun her adımında kendi iyi olma halinize özen gösterin, bu da başkaları için harika bir örnek olacaktır. Güvenli ve emin bir şekilde kalmanıza yardımcı olması için günlük bir meditasyon rutini kullanın ve diğer herkesi onlara uygun olan günlük stres giderici bir uygulamayı denemeye teşvik edin.

Yolun kendisi kolay değil, ancak hep birlikteyken zirveye ulaşmak için gereken her şeye sahipsiniz!

Joel Garfinkle
Çeviri: Emre Sancak, YÖM | Yenilikçi Öğrenme Okulları

*Çevirmen dipnot: Aslında Horatius’un bir dizesinde geçen Latincesi “Carpe diem”, anı yakala ya da anı yaşa anlamına gelen bir özdeyiştir.

Bir yanıt yazın