Aile Eğitim Programları: Anne Atölyeleri

Aile Eğitim Programları: Anne Atölyeleri

Çocuklar, anne babalarından aldıkları kalıtımsal özelliklerle birlikte aileye katılırlar. Pek çok aile için aileye katılan yeni üye, mutluluk kaynağı, yaşamlarını renklendiren, birbirine olan bağları kuvvetlendiren bir varlıktır. Doğumdan itibaren çocuk, aile içinde merkeze yerleşir. İlgi ve sevgi odağı olur. Bu arada ise çeşitli davranış ve becerileri, temel alışkanlıkları aile içinde edinmeye başlar.

Yetişkin yaşamında ailenin rolü çok büyüktür. Yaşamının ilk yıllarında bireyin gelişmesi ve eğitiminde ailenin tutumları, alışkanlıkları, davranışları tüm yaşamına yön verir. Aile eğitim programları, çocuğun eğitimi konusunda aileye yardımcı olmanın yanı sıra, gelişim ile ilgili farkındalık kazandıracak ve ailenin çözemediği durumlara ışık tutacak bilgilerin ve deneyimlerin paylaşılmasına imkân sağlayacaktır.

Bu eğitimler; çocuk için aile ortamına yön vererek, mutlu ve donanımlı, sağlıklı bir birey olarak hayata hazırlanmalarına katkıda bulunur. Aile açısından, çocuklarının yaşamındaki önemini fark etme ve farklı tutumlar göstermelerini engelleme, sağlıklı iletişim kurmalarını sağlama, kendi becerilerinin farkına varma, yoğun yaşam temposunda daha bilinçli davranarak çocukları ile ilgilenememe sıkıntısını hafifletme gibi yararlar sağlayarak toplumsal yaşama katkı açısından önemli bir yer tutmaktadır.

ANNE ATÖLYELERİ

Beş atölye çalışmasından oluşan anne atölyeleri, çocukların yaşamında büyük rol oynayan annelerin gelişimi için hazırlanmıştır. Çocukları bilinçli bir şekilde gözlemlemek, tanımak ve çocuğu doğru yönlendirmek, ebeveyn olarak tutum ve davranışları, iletişim şeklini değerlendirmek, “kaliteli zaman” geçirmek için etkinlikler planlamak ve uygulamak üzere yapılandırılmıştır.

  1. KEŞFEDEN ANNELER:

Annelerin çocuklarının gelişim alanlarını ve gelişim özelliklerini öğrenmeleri, daha objektif gözlem yapabilmeleri amaçlanmıştır.

  1. GELİŞTİREN ANNELER:

Annelerin gelişim özelliklerine uygun olarak çocuklarını nasıl yönlendirebileceklerinin anlatıldığı, örnek çalışmaların paylaşıldığı bir atölye çalışması planlanmıştır.

  1. ÜRETEN ANNELER:

Çocukların gelişimini desteklemek için günlük yaşamda neler yapılabilir? Elimizin altındaki malzemeleri kullanarak “kaliteli zaman” geçirecek ne tür etkinlikler yapılabileceği paylaşılacaktır.

  1. HADİLEYEN ANNELER

Çocuklarla daha iyi iletişim için kendini tanımak, iletişim becerilerini güçlendirmek amaçlanmıştır. Anne olarak tutum ve davranışların farkına varmak, tüm bunlar ile ilgili kendini tanıma ve geliştirmek üzerinde çalışılacaktır.

  1. OYNAYAN ANNELER

Son atölye çalışmasında tüm alınan atölye çalışmaları sonucunda çocuklarla bilinçli oyun oynama becerisini geliştirmek amaçlanmıştır. Oyun geliştirme ve üretmek ile ilgili çalışmalar yapılacaktır.


İlgili etkinliklere katılmak için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın