10 Bin Saat Kuralı

10 Bin Saat Kuralı

Bazı insanlar neden daha başarılı olur? Pek çoğumuzun hayatının bir yerinde sorduğu ya da soracağı sorulardan biridir. Peki onları ya  da onlara göre bizi başarılı yapan nedir? Nasıl oldu da o en çok yapmak istediğimiz dansı, kursun yarısında bıraktık veya çok istediğimiz enstrümana neden bir türlü dokunamadık? Ya da niçin sadece banyoda söyledik en sevdiğimiz şarkıları? Doğuştan yetenek diye bir şey varsa yetmedi mi? Bu gibi soruların cevabını merak edenlerdenseniz, Malcolm Gladwell’in Outliers (Çizginin Dışındakiler)kitabını öneririm. Kitapta, dünyanın dört bir tarafındaki psikologlar, doğuştan yeteneğe inanıyor.”Başarı için tek başına yeterli mi?”sorusuna ise; “Başarı=Yetenek+Hazırlık”diye cevap veriyorlar.

Araştırmacılar ise gerçek uzmanlık için sihirli sayının 10 bin saat olduğuna ilişkin fikir birliğine varmışlar. Nörolog Daniel Levitin ise şöyle diyor: “Bu tür çalışmalardan ortaya çıkan tablo-herhangi bir şeyde-dünya klasmanında bir uzman olmayı sağlayacak ustalık düzeyine ulaşmak için 10 bin saat pratik gerektiğine işaret ediyor.”

Bu durum dahi olduğunu düşündüğümüz insanlar için bile geçerli. Örneğin Mozart, müzik yapmaya altı yaşında başladı. Ancak psikolog Michael Howe, ‘Genius Explained ‘adlı kitabında şöyle yazıyor:

Olgun bestecilerin standartlarına göre, Mozart’ın ilk yapıtları çok iyi değildi. İlk parçaları büyük olasılıkla babası tarafından yazıldı ve belki de süreç içinde doğaçlama çıktı. Sadece Mozart’ın özgün müziğini içeren konçertolardan ilki, şimdi başyapıt olarak kabul edilen No.9, K.271.  21 Yaşından önce bastelenmiştir. Mozart o zamana kadar 10 yıldır konçerto besteliyordu.

Bütün zamanların en büyük dehası Mozart bile 10 bin saati tamamlamadan temposunu tutturamadı.

Pratik, iyi bir noktaya geldikten sonra yaptığınız bir şey değildir. Sizi iyi bir bir noktaya getirmesi için yaptığınız bir şeydir.

Evet, 10 bin saatlik pratik kabaca 10 yıl demek.  Görünen o ki beynin bilmesi gerekenlerle kaynaşması bu kadar zaman alıyor.

Şimdi o bıraktığımız dansa, enstrümana, şarkılara geri dönme zamanı.

10 bin’e kaç saat yaklaştık?


Kaynakça: Gladwell, Malcolm.(2009) Outliers(Çizginin Dşındakiler)

Yazan: Elif Vatansever Özkan / #MGU

Bir yanıt yazın