İletişimin Şiddetsiz Hali

İletişimin Şiddetsiz Hali

Marshall B. Rosenberg tarafından yazılmış olan ŞİDDETSİZ İLETİŞİM, MGUSP |Mesleki Gelişim Uzmanlığı Sertifika Programı Modül-1 eğitiminde önerilen kitaplar listesinde yer almakta. Okunması önerilen kitaplar içinde ilk dikkatimi çekenlerdendi ve bu kitapla başladığım için, yorum/değerlendirme görevini de ŞİDDETSİZ İLETİŞİM üzerinden yazmaya karar verdim.

Rosenberg’in danışanlarından, yaptığı atölyelerden ve hatta bilhassa kendi çekirdek ailesinde yaşanan örneklerden sıklıkla bahsettiği ve yaşanmışlık kokan kitap ile yepyeni bir perde aralıyorsunuz. Kitabın bölüm sonlarında ŞİDDETSİZ İLETİŞİM uygulama alanları ve alıştırmalar yer almakta. Bu yolla birer hikaye gibi okuyabildiğimiz gerçek olayları özümsemek ve “peki sıra bana geldiğinde?” sorusuna cevap bulmak mümkün.

ŞİDDETSİZ İLETİŞİM yazarın ismini kendi koyduğu bir teknik. Bunu uygulayanlar tarafından da kabul gördüğü kitaptaki onlarca örnekten net olarak anlaşılabiliyor. Rosenberg aslında her birimizin çocukluğunda yaşamış olabileceği dışlanma, suçlanma, küçük düşürülme, yargılanma ya da karşılaştırılma vb durumları yaşamış. Ve anlaşıldığı kadarıyla klasik bir Yahudi ailesi kültürü ile yetiştirilmiş. Aslında anlıyoruz ki iletişim hatalarımız hep var ve bunların içinden sıyrılmak, çevre ile ve en önemlisi kendinle doğru iletişim kurabilmek aslında o kadar da zor değil. Benzeri sağlıklı iletişim tekniklerini kullanan bir ailede yetişmiş olmakta zorunlu değil! En zor şartlarda bile doğamızda var olan şefkate bağlı kalmakla mümkün!

Kitabın kapağını açar açmaz; değerlendirme yapmadan gözlem yapabilmek, duygularımızı doğru ifade edebilmek, duygularımızın sorumluluğunu alabilmek, istemek, empati yapabilmek, takdiri ifade edebilmek gibi günlük hayatımızı zenginleştirecek ana başlıklara sahip bir kitapla karşılaşıyorsunuz.

ŞİDDETSİZ İLETİŞİM en temel haliyle örneklendirmek gerekirse, A olduğunda B hissediyorum çünkü C’ye ihtiyacım var. Bu nedenle D’yi istiyorum. MBR tekniğini kitabında bu şekilde özetliyor. 3 temel kuralla kendi kendimize soracağımız 3 basit soruyla yaşam dilimizi değiştirmek ve belki farkında bile olmadığımız sorunlarımızı çözmek mümkün; Ne Gözlemliyorum?, Ne Hissediyorum?, Neye İhtiyaç duyuyorum? ve Ne İstiyorum? ŞİDDETSİZ İLETİŞİM i kullanmanın iki kısmı var; Kendimizi bu dört öğeyi içerecek şekilde ifade etmek ve hepimizin göz ardı ettiğine inandığım, bu dört öğe aracılıyla karşımızdakini empati yoluyla dinlemek.

Bu yaşam dilini, kendimizin ve karşımızdakinin derinliklerindeki ihtiyaçlarını duymak için kullandığımızda ilişkilerimizi yepyeni bir ışıkta algılamaya başlıyoruz. Tekniğe ait kuralları uygularken en basit çıkış noktası her zaman BEN DİLİ kullanılıyor olması!

Anlıyoruz ki, insanlar değerlerimize ve ihtiyaçlarımıza, gönülden bir arzuyla değil de korku, suçluluk, utanç gibi duygulardan kaçınmak için karşılık verdiklerinde bunun bedelini ağır ödüyoruz. Başkalarını yargılamak zannettiğimiz gibi onları analiz etmek değil aslında kendi ihtiyaç ve değerlerimizin bir ifadesi ve bu durum karşımızdakinin savunmaya geçmesini tetikliyor. Oysa derinlerindeki ihtiyaçları hissetmek ya da kendi istek ve ihtiyaçlarımızın farkında olmak, sadece ve sadece BEN DİLİ kullanmakla hayatlarımızda neler değişebileceğini gözler önüne seren bir kitap.

Mecburum’u Seçiyorum’a dönüştürmek!

Kitabın farklı bir bakış açısı. İnsanın kendisi ile iletişiminin en az çevresiyle iletişimi kadar değerli olduğu üzerinde duruluyor. Ve iletişim engellerini kendi içinde çözmenin aslında bir başlangıç olduğunu vurgulayan kitapta bu konuya en sonda değinilmiş. Bunun da iletişimin temel unsurlarından birine vurgu olduğunu ve bunun okuyucu tarafından keşfedilmesi gerektiği düşünüyorum.

MRB’in kaleme aldığı ŞİDDETSİZ İLETİŞİM kitabını bitirdiğimde, duyguları anlamak için dinlemeyi, ihtiyaçlarımı dile getirebilmeyi, genelde duymaktan çokta hoşlanmadığım cevapları kabullenmeyi cebime koyanlardanım..

Sonuç olarak; ŞİDDETSİZ İLETİŞİM’i şiddetle tavsiye ediyorum ☺


Yazan: #MGUSP Katılımcısı Pınar Metin

 

Bir cevap yazın