Eğitimcilerdeki Zihinsel Modelleri Değiştirmek

Eğitimcilerdeki Zihinsel Modelleri Değiştirmek

” Vizyonumuzu bozan cam çerçevesi gibi, zihinsel modeller ne gördüğümüzü belirler.” — Peter Senge

Kariyerimin ilk dönemlerinde bir öğretimsel koç olarak, her türlü yaratıcı yolla öğrencilere öğrenmelerini göstermek için ilham veren hevesli yeni bir lise öğretmeni ile çalıştım. O dokuzuncu sınıf İngilizce sınıfında skeçler yaptı, radyo oyunları kaydetti, olağanüstü kalitede dergiler yayınladı ve öğrenmede ustalık gösterdi. Fakat, bir avuç öğrenci seçkin rollerde değildi, vasat eser üretti ve bunların içeriği ustaca değildi.

Gözlemlerimde, öğretmenlerin etkileşimlerinde yeni bir trend olduğunu fark ettim. Onları diğerleri gibi itmedi, kancayı kolayca kapamalarına izin verdi ve onlara basit görevler verdi. Bu genç erkeklerin hepsi Afro-Amerikalılardı ve bu grup onun sınıfındaki neredeyse tüm Afro-Amerikalıları kapsıyordu. Nazikçe ve dikkatlice öğretmenin karar verme şeklini sorguladım, onun bu erkekler hakkındaki varsayımlarına ilişkin yargılayıcı olmayan sorular sordum ve bir gün, o ‘ Onların tembel olduklarını düşünüyorum. Onların bitireceğini düşünmüyorum. Bu yüzden onlara yapabilecekleri görevler verdim.’ dedi.
Bu öğretmenin Afro-Amerikalılar hakkındaki zihinsel modelini fark ettiğimde bir korku (Ona bu konuda nasıl antrenörlük yapabilirm?) ve rahatlama ( o, beni değil, bunu isimlendirdi) karışımı hissettim. Bu zihinsel model öğrenenler olarak onlara faydalı olmadı.
Zihinsel Model Nedir?
Zihinsel modeller, dünyanın nasıl işlediği konusundaki değerler, inançlar ve varsayımlar serisidir. Bilinçsizce, diğer insanlar, kurumlar ve davranışlarımızı belirleyen dünya hakkında hikayeler yaratırız. Tüm insanlar bunlara sahiptir ( aslında,bunları içinde yaşadığımız karmaşık dünyayı anlamlandırmak için kullanırız) ve tüm zihinsel modeller bir ölçüde kusurlu ve bizim için görünmezdir.
Öğretimsel Koçlar sık sık öğretmenlerle sınıftaki davranışlarını, ders planlarını, değerlendirme stratejilerini, başaçıkma yöntemlerini çalışır. Bu benim yıllarca içinde çalıştığım alandır ve fark ettiğim, öğretimsel koçları yalnızca bu davranışlara odaklandığında, sonuçların çocuklar üzerindeki etkisi ve öğretmenlerin davranışlarındaki değişimlerle sınırlı olduğudur.
Fakat bir öğretimsel koç öğretmenlerin öğrenme güçlüğü olan çocuklar, yoksul çocuklar, göçmenler, İngilizce öğrenenler ile ilgili zihinsel modellerini incelediğinde daha büyük dönüşümlü bir değişim ve öğrenci eşitliği sağlanır.
Yetenekli bir dönüşümcü koç zihinsel modelleri açığa çıkarmaya çalışır, onları keşfeder ve zihinsel modellerin öğrenciler kadar öğretmenlerin yaşamlarındaki etkisini görür. Bunların yanı sıra, donanımlı bir koç bize, öğretmenlere ve öğrencilere dha iyi hizmet eden yeni zihinsel modellerin yaratılmasını sağlar.
Zihinsel Modelleri Değiştirme Stratejileri
Kendimizdeki veya bir başkasındaki bir zihinsel modeli fark ettiğimizde, bunu değiştirmenin bazı yolları vardır:

İlk olarak, merakla zihinsel modeli selamlıyorum. Bazı zihinsel modeller kristalleştiğinde korku hissettirebilir ( ‘ Afro-Amerikalı erkekler tambeldir gibi) ve tüm duyguları arttırabilir. Fakat duygulara ve onlarla başaçıkmaya büyük bir enerji harcarsak öğrenme fırsatları yakalarız. Duygularınızı kabul edin ve zihinsel modele karşı meraklı olun.

Sonra ‘ Bu zihinsel model nerede gelişmiş olabilir? Bunun yaratılmasına etki eden etmenler nelerdir? Gibi sorular sorun ve açık bir merakla bunları araştırın.

Üçüncüsü, ‘Bu zihinsel modeli tutmanın etkisi nedir? Bunu tutarsam ne yapabilirim ve ne yapamam? Ben ona bağlıolursam başkaları için mümkün olan nedir? Onu tutmamı nasıl sağladı ve değirse ne olur? Diye sorun.

Dördüncüsü: Modelin doğru olmadığını gösteren tüm kanıtlara bakın. Bu kuralın herhangi bir istisnası var mı? Zihinsel modelle tutarsızlık oluşturun, onu zayıflatın ve onun yapısını kıracak çatlaklar oluşturun. Eğer bu zihniyet başkasında ise, kimsenin inançlarını değiştirmeyeceğinizi ancak bu inançları tutarsız yapabileceğinizi hatrlayın.

Beşincisi: Zihinsel modeli test etmek için yeni bir şey deneyin. Koçluk yaptığım İngilizce öğretmeniyle bu noktaya vardığımda, onu tembel olduğunu düşündüğü öğrencilere büyük roller vermesi için dürttüm. Öğrenciler için bir plan oluşturduk ve böylece öğrenciler başarılı oldular.
İnanç, zihniyet ve zihinsel model kelimelerini kullanılarak zihinsel modeli isimlendirin. Haziranda öğretmene “Bu yılın başlarında, Afro-Amerikalı öğrencilerinin tembel olduğunu düşündüğünüzü belirttiniz. Zihizsel modeliniz yaptığınıza bağlı olarak nasıl değişti ve bu baharda ne gördünüz?’ diye sordum. Öğrenmeyi kabul edin ve öğretmen ve öğrenciler için yeni olanaklar sağlayın.
Eşitliğe Doğru Bir Yol
Eğer sınıfları ve okulları dönüştürme niyetinde isek, eğer çocuklar için adil sonuçları görüyorsak zihinsel modellerimize uzunca bakmamız gerekecektir. Bu zor ve korkutucu bir iştir, çünkü eğitim ve çocuklar ve onların öğrenme becerileri hakkındaki inanışlarımızı dürtmemiz gerekir.
Öğrenebileceğimiz stratejiler vardır ve böylece bu konuşmalar kolay ve üretici olabilir ve sınıfta olumlu değişimlerle sonuçlanabilir.
Zihinsel modellerinizi nasıl tanıyıp değiştirebilirsiniz?

Yazının orjinali için: http://www.edutopia.org/blog/shifting-mental-models-educators-elena-aguilar

Çeviri : Gizem Akcan

Yazar

Yenilikçi Öğrenme Merkezi Kurucusu & Eğitimci

Bir cevap yazın